به دلیل برخی مشکلات ، ممکن است در پاره ای اوقات عکس ها و قالب وبلاگ قابل رویت نباشد ، سعی آن است تا هرچه زودتر این مشکل برطرف شود ، از صبوریتان سپاس پرندگان ایران - خانواده جغد : جغد کوچک خالدار - جغد طلایی - جغد جنگلی
 
وبلاگ در بر گیرنده عكس ، مشخصات ، زیستگاه و پراکندگی پرندگان ایران خواهد بود
 
 

 

خانواده جغد

Family Strigidae

 

پرندگان شكاري شب كه داراي سر بزرگ ، صورت پهن كه تشكيل صفحه‌هاي صورت را مي دهد ، چشم‌هاي بزرگ و متمايل به جلو ، منقار قوي قلاب مانند و نيم پيدا و چنگال‌هاي تيز و نيرومند مي باشند

پرواز آنها بي صدا است ، بعضي از آنها گوشپرهاي مشخصي دارند . پاهاي پوشيده از پر دارند . تك‌زي هستند و بيشتر آنها روي درخت زندگي مي كنند . نر و ماده آنها همشكل است ولي ماده‌ها بزرگترند .

در سوراخ‌ها ، آشيانه‌هاي متروك و روي زمين لانه مي سازند . طعمه خود را يكجا مي بلعند و از پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، دوزيستان و ماهي ها ، حشرات و خرچنگ‌ها تغذيه مي كنند .

 

 

 

 

جغد كوچک خالدار

 

جغد کوچک خالدار - Spotted Owlet

جغد کوچک خالدار - Athene brama

 

انگليسي : Spotted Owlet

فرانسوي : Chevêche brame

لاتين : Athene brama

 

مشخصات :

20 سانتي‌متر ؛ از لحاظ شكل ظاهري و رنگ كلي بدن شبيه جغد كوچك است ، ولي سطح شكمي آن راهراه عرضي قهوه‌اي و سفيد ( نه رگه‌رگه ) دارد و سرش خال‌خال سفيد است . چانه ، گلو طرفين گردنش سفيد مي باشد و يك نوار قهوه‌اي پهن افقي روي گلوي آن ديده مي شود . مانند جغد كوچك نيم‌طوق سفيد و نامشخصي در پس گردن دارد ، رفتار و صدايش شبيه جغد كوچك است .

 

زيستگاه :

مانند جغد كوچك ، ولي به ويژه در باغ‌ها ديده مي شود .

 

پراكندگي :

 

نقشه پراکندگی جغد کوچک خالدار 

جغد كوچك خالدار پرنده‌اي است بومي ايران در مناطق زيستي مختص به خود نسبتا فراوان است .

 

 

جغد طلایی

 

جغد طلایی - Hume’s Tawny Owl

جغد طلایی - Strix butleri

 

انگليسي : Hume’s Tawny Owl

فرانسوي : Chouette de Butler

لاتين : Strix butleri

 

مشخصات :

29 تا 32 سانتي‌متر ؛ سطح پشتي آن از قهوه‌اي نارنجي كمرنگ تا نخودي پررنگ متغير است كه روي‌هم‌رفته سر و گردن طلايي و در ناحيه پشت بيشتر خاكستري است . تاركش تا حدي پررنگ‌تر است . دم نخودي پررنگ با شش نوار قهوه‌اي تيره‌رنگ دارد . صفحه صورت و سطح شكمي آن سفيد با اثري از رنگ نخودي است . جغد طلايي پرنده‌اي است ناياب كه عملا هيچ اطلاعي درباره آن در دست نيست .

 

زيستگاه :

احتمالا دامنه تپه‌هاي سنگي و نخلستان‌هاي مجاور صخره‌ها .

 

پراكندگي :

به درستی وضعيت جغد طلایی در ایران نامعلوم است . احتمالا بومي و به تعداد كم در ساحل خليج فارس و جنوب بلوچستان وجود دارد ، ولي اين مسئله نياز به بررسي دارد .

 

 

جغد جنگلی

 

جغد جنگلی - Tawny Owl

جغد جنگلی - Chouette Hulotte

جغد جنگلی - Strix aluco

 

انگليسي : Tawny Owl

فرانسوي : Chouette Hulotte

لاتين : Strix aluco

 

مشخصات :

37 سانتي‌متر ؛ اين پرنده پروبال لكه‌لكه و رگه‌رگه ، سر بزرگ و گرد و چشم‌هايي سياه دارد . گوشپر ندارد و رنگ سطح پشتي آن از قهوه‌اي پررنگ تا قهوه‌اي مايل به زرد و يا متمايل به خاكستري متغير است ، سطح شكمي آن قهوه‌اي مايل به نخودي است با رگه‌هاي پهن و تيره . صفحه‌هاي صورت قهوه‌اي مايل به خاكستري دارد و منحصرا شبها فعاليت مي كند . از جغد گوش دراز به وسيله جثه درشت‌تر ، چشم‌هاي سياه و نداشتن گوشپر و از جغد تالابي به كمك رنگ تيره‌تر و چشمان سياه ، و از جغد سفيد به وسيله اندازه بزرگتر و ظاهر خيلي پررنگ‌تر ( به ويژه در صورت و سطح شكمي ) مشخص مي شود .

 

زيستگاه :

در جنگل‌هاي كهن ، پارك‌ها و باغ‌هاي بزرگ ديده مي شود . در شكاف تنه درخت‌ها ، آشيانه متروك پرندگان بزرگ و گاهي در ساختمان‌ها و يا لانه خرگوش‌ها آشيانه مي سازد .

 

پراكندگي :

جغد جنگلي از پرندگان بومي ايران بشمار مي رود و در گذشته فراوان بوده است و اما در حال حاضر اطلاع دقيق و درستي از پراكندگي اين پرنده در ايران در دست نيست .

 

 

خانواده جغد از تعداد گونه‌هاي متعددي تشكيل شده

و به دليل دسترسي آسانتر و راحت تر مطالب و عكسها ، مطالب به سه صفحه تقسيم شده است

 

                    

 

 

 

چنانچه اطلاعات مستند و اخبار جديدي از پراكندگي و وضعيت پرندگان ايراني در دست داريد

از طريق ارسال ایمیل ما را هم مطلع كنيد .

کلیه حقوق این وبلاگ شامل علائم و مطالب متعلق به وب سایت رسمی پرندگان ایران می باشد .

استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است .

All Rights Reserved 2007-2008 © by: Iranian-birds.com

 

 
 
 |    نوشته شده توسط : Breeze Chute